Najczęściej popełnianie błędy podczas układania kostki brukowej

Częstym wyborem do wykonania powierzchni na podjazdach, alejkach i ścieżkach jest kostka brukowa. Dobrze ułożona kostka będzie ozdobą dla pobliskiego terenu oraz umożliwi wysoki komfort użytkowania z nawierzchni. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, jakie błędy można popełnić, układając kostkę brukową. W tym artykule dowiesz się, na co zwracać uwagę przy układaniu kostki brukowej oraz jakich błędów się ustrzec.

Oszczędzanie na projekcie

Bardzo często można spotkać się z sytuacją, że inwestor rezygnuje z układania nawierzchni kostką brukową według projektu. W ten sposób poszukiwane są oszczędności, lecz jest to poważny błąd. Mogą pojawić się nieprzewidziane problemy. Projekt jest wymagane szczególnie w sytuacjach, kiedy kostka ma być położona według skomplikowanego oraz oryginalnego wzoru. W sytuacji braku zaplanowania kładzenia nawierzchni kostką brukową, może ucierpieć estetyka przyszłej nawierzchni. Dodatkowo mogą pojawić się problemy z trudnością oceny wymaganej liczby materiału. Gdy inwestor zamówi zbyt dużą ilość kostki, wtedy może liczyć się niestety z dodatkowym wydatkiem. W takiej sytuacji ucierpią finanse. Lepiej dokupić kostkę brukową, której będzie brakować, niż zakupić przed pracami kładzenia, zbyt dużo. Warto także zwrócić uwagę, żeby dodatkowo zakupiona kostka nie różniła się od tej pierwszej kolorystyką, gdyż ucierpi estetyka, a to bardzo ważny aspekt.

Układanie kostki na wymiar co do centymetra

Jest to kolejny błąd, który jest często popełniany. Zdarzają się pracownicy, którzy układają kostkę bez odpowiedniego zachowania wymaganej trzy milimetrowej normy odstępów. Gdy kostka zostanie ułożona zbyt blisko siebie – czyli na styk – wtedy może na siebie napierać. Takich zdarzeń trzeba unikać. Kostka ta będzie mniej odporna na różnorodne zmiany jej kształtu poprzez gwałtowną zmianę temperatury lub poprzez inne obciążenie użytkowe. Trzeba wiedzieć, że kostkę brukową układa się zawsze z zachowaniem trzy milimetrowego odstępu między poszczególnymi elementami.

Nie zachowanie odpowiedniego poziomu

Bardzo ważnym etapem w procesie układania kostki brukowej jest ustalenie jej poziomu. Prace nie mogą zostać wykonane w sposób niewłaściwy. Błędy przy układaniu kostki dotyczą zbyt wysokiego lub zbyt niskiego ustalenia poziomu. Wobec tego trzeba wiedzieć, że kostka brukowa musi znajdować się powyżej poziomu rabat kwiatowych. To sprawi, że ziemia ogrodowa nie będzie wysypywać się na nawierzchnię wykonaną z kostki brukowej. Nawierzchnia ma stykać się z trawnikiem. Dzięki temu koszenie trawy będzie czynnością wygodną i przyjemną.

Źle wykonana podbudowa kostki

To bardzo ważny aspekt w kwestii układania kostki brukowej. Nie można sobie pozwolić na złe wykonanie podbudowy. Dzięki solidnie wykonanej podbudowie będzie zapewniona stabilność terenu. Najczęstszym błędem w tej kwestii są prace układania kostki na słabym zagęszczeniu terenu. Dobrze wykonana podbudowa musi być dopasowana do panujących warunków terenowych oraz trzeba zwrócić baczną uwagę na przeznaczenie nawierzchni.

podbudowa kostki brukowej

Układanie kostki brukowej z jednej palety

Jest to często popełniany błąd, który niestety zdarza się dosyć często. Kostka brukowa, w takiej sytuacji, może różnić się od siebie odcieniem. Różnice kolorystyki kostki mogą występować między danymi paletami materiału. Żeby ustrzec się tego błędu, nie wolno stosować kostki brukowej tylko z jednej palety. Dobrym rozwiązaniem jest układanie kostki na przemian z, na przykład, trzech różnych palet. Trzeba zadbać o odpowiednią estetykę. Czynności związane z układaniem kostki brukowej powinny być wykonane prawidłowo. Warto także zwrócić uwagę, że nie powinno się układać kostki w jednym kierunku. W tym wypadku mogą pojawić się różnice barwowe, a tego chcesz przecież uniknąć.

Dobór materiału nieodpowiedniej grubości

Jest to zasadniczy element układania kostki brukowej na posesji. Wielkość i rozmiar kostki brukowej leży w gestii upodobań oraz życzeń inwestora. Inaczej wygląda aspekt grubości kostki. Od tego zależy jej odporność na ścisk oraz obciążenia. Poprawnie położona kostka brukowa daje pewne możliwości użytkowe. Nie wolno pozwolić sobie na zastosowanie zbyt cienkiego materiału. Warto zaznaczyć, że kostka brukowa o grubości czterech centymetrów nie pasuje do podjazdów samochodowych, gdyż może ulec uszkodzeniu ze względu na zbyt duży ścisk. Kostka brukowa musi odznaczać się trwałością, wytrzymałością oraz żywotnością. Dla podjazdów najlepiej sprawdza się kostka o grubości od ośmiu do dziesięciu centymetrów. Powinieneś o tym pamiętać.

Brak odprowadzania wody

Jest to kolejny błąd, który jest popełniany podczas układania kostki brukowej. Sprawia to, że obniża się komfort użytkowania nawierzchni. Ścieżki oraz podjazdy wykonane z kostki brukowej powinny być tak rozplanowane, żeby woda opadowa nie gromadziła się na powierzchni. Zaleca się zastosowanie optymalnego spadku kostki i przylegającego do niej terenu na poziomie trzech procent. Trzeba także wiedzieć o odpowiednim kierunku spadku. Powinien być zaprojektowany  w przeciwległym kierunku do zabudowań. Takie działanie sprawi, że pozostałości wody opadowej nie będą gromadzić się w pobliżu budynku.

odwodnienie kostki brukowej

Co zrobić, żeby nie popełnić błędów wykonawczych?

Jest wiele ofert firm brukarskich w Polsce. Niestety nie wszystkie są godne polecenia. Wykonanie nawierzchni z kostki brukowej nie jest wcale prostą sprawą, jak niektórym się może wydawać. Wyżej przytoczone błędy w pracach układania kostki brukowej są istotne i powinny być wzięte pod uwagę, jeśli chcesz mieć poprawnie i dobrze ułożoną kostkę brukową na podjeździe. Warto wiedzieć o tym, żeby ustrzec się wielu błędów. Masz piękny dom i chcesz, żeby prawidłowo ułożona kostka brukowa pasowała do jego stylu oraz była funkcjonalna. Zanim zdecydujesz się na wybór firmy brukarskiej, zapoznaj się z opiniami na temat tej ekipy, które wystawiły fachowcom osoby korzystające wcześniej z usług danej firmy. Nie możesz kierować się tylko ceną. Bardzo ważna jest jakość wykonanych prac układania kostki brukowej.
Sprawdź ofertę firmy brukarskiej KOSBRUK – działającej na terenie powiatu ostrołeckiego, makowskiego, przasnyskiego oraz ciechanowskiego.

Dodaj komentarz

Close Menu