Jak ułożyć kostkę brukową? Etapy prac

Masz piękny dom z godnym pozazdroszczenia ogrodem. Przytulne ścieżki prowadzą do ogrodu. Dbałość o dom jest nieodzowne, jeśli chodzi o komfort. Ścieżki muszą być wykonane według najwyższych standardów. Pod uwagę trzeba wziąć także estetykę oraz praktyczność (podobnie jak w przypadku wyboru ogrodzenia Przasnysz) – gdy mowa o przyjemnym poruszaniu się. Jeśli planujesz wykończyć różne, stałe elementy zabudowy na podwórzu, wiedz, że najczęściej stosowana jest do tego celu kostka brukowa.

Wybór odpowiedniego materiału to podstawa

podsypka pod kostkę brukową

Tę decyzję trzeba podjąć przed rozpoczęciem jakichkolwiek prac. Koniecznie uwzględnij przeróżne warunki. Na przykład musisz zdecydować o wyborze grubości materiału. Weź także pod uwagę takie czynniki jak odporność na ścisk, trwałość oraz podatność na uszkodzenia mechaniczne. Tymi cechami musi charakteryzować się kostka brukowa, którą planujesz ułożyć na ścieżkach ogrodowych. Wśród wielu ofert rodzajów kostki brukowej z pewnością znajdziesz tę najlepszą i pożądana przez Ciebie.

Jeśli planujesz wybrać kostkę o grubości 4 centymetrów, musisz wiedzieć, że jest ona przeznaczona do wykonywania chodników, które nie będą zbyt mocno obciążone. W przypadku kostki, która ma grubość 6 centymetrów, mamy na myśli powierzchnie o średnim obciążeniu. Wtedy mogą się na niej poruszać osoby oraz samochody do 3,5 tony. Gdy zaś chcesz, aby kostka była położona na ulicach lub też parkingu, wtedy wybór pada na kostkę 8-centymetrową. Kostka brukowa Przasnysz z parametrem grubości 10 centymetrów przeznaczona jest dla powierzchni, na których występuje duże obciążanie. Odbywa się na nich ruch autobusów, samochodów ciężarowych (z wysokim tonażem) oraz innych maszyn, które mocno obciążają nawierzchnię.

Wybór koloru kostki i jego kształtu zależ tylko i wyłącznie od Twoich preferencji oraz oczekiwań. Trzeba jednak zadbać o to, żeby kolor kostki współgrał z elewacją budynku. To ważny aspekt, który trzeba wziąć pod uwagę. Estetyka i styl mają znaczenie.

Jakie prace ziemne trzeba wykonać?

układanie kostki brukowej prace ziemne

Wybrałeś już wymarzoną kostkę, która spełnia Twoja oczekiwania. Teraz pora na rozpoczęcie prac ziemnych. Zacznij od zrobienia wgłębienia. W sytuacji, gdy obciążenie nawierzchni ma być duże, przygotuj koryto, którego głębokość będzie wynosić przynajmniej pół metra. W przypadku postawienia na ścieżkę ogrodową wystarczy zapewne tylko 15-20 centymetrów. Oczywiście wszystko można wykonać ręcznie. Mowa o niewielkiej powierzchni. Gdy zaś plac prac ziemnych jest ogromny, wtedy z pomocą przyjdą specjalistyczne firmy świadczące usługi budowlane Przasnysz oraz ciężki sprzet.

Pamiętaj także o umocnieniu podłoża. To na nim będzie kładziona kostka, dlatego trzeba się do tego zadania odpowiednio i dobrze przyłożyć oraz zrobić to według pewnych wytycznych. Gdy usuniesz humus, następnie rozdrobnij grunt. W dalszej kolejności miesza się z dodatkiem wody oraz odpowiedniej ilości cementu – zazwyczaj jest to 1 worek na 5 metrów kwadratowych nawierzchni. Przed wiązaniem trzeba zagęścić powierzchnię.

Wykonanie podbudowy wymaga odpowiedniej ilości cementu. Wacha się ona w granicach jednego worka cementu na 3 metry kwadratowe. Oczywiście wartości są przybliżone. Kolejnym krokiem jest zmieszanie oraz wsypanie mieszaniny, którą uzyskałeś, do właściwego wykopu. Następnie trzeba wszystko wyrównać i odpowiednio zagęścić. Dalszym etapem jest ułożenie tak zwanego odwodnienia liniowego. Oczywiście tylko w sytuacji, gdy takie założenia ma projekt. To ważne, aby postępować zgodnie z wcześniej przygotowanym planem działania i krok po kroku wykonać wszystkie czynności związane z układaniem kostki. Bardzo popularnym wyborem jest użycie cementu uniwersalnego klasy 32,5. Cechuje się on lepszą urabialnością oraz przyczepnością do powierzchni podłoża.

Wykonanie obrzeża

obrzeża kostki brukowej

Wybór i użycie właściwych krawężników wynika z przeznaczenia nawierzchni. W przypadku postawienia na tradycyjną ścieżkę wybór pada z reguły na krawężniki chodnikowe albo palisadę. Jeśli chcesz mieć wykonane dobrze podjazdy, wtedy warunkiem koniecznym jest zastosowanie krawężników drogowych. Obrzeża trzeba umocować na tak zwanej zagęszczonej warstwie przeznaczonej do tego mieszanki betonowej. Następnie, gdy ona się zwiąże, trzeba podsypać ziemię.

Ostatni etap w procesie układanie kostki brukowej – odpowiednia nawierzchnia

Masz już w pełni przygotowaną i odpowiednio przystosowaną powierzchnię według opracowanego wzoru. Wobec tego ostatnim etapem jest położenie na tej powierzchni kostki brukowej. Osadzanie kostki jest dosyć wymagającym zajęciem. Każdą kostkę trzeba układać bardzo blisko siebie i dosyć ciasno. Podczas prac układania kostki, pod żadnym pozorem nie można chodzić po podbudowie. Można natomiast chodzić po nawierzchni, która została już ułożona. Ważne jest także dopasowanie różnych, skrajnych elementów. W tym celu korzysta się z przeznaczonych do tego, specjalistycznych urządzeń. Są nimi specjalna gilotyna lub szlifierka (z diamentową tarczą, którą używa się do betonu).
Gdy masz już ułożoną kostkę brukową w całości, wtedy użyć powierzchniowego wibratora gumową nakładką. Jest to wymagane do odpowiedniego zawibrowania. Kluczowe jest wyeliminowanie różnych nierówności. Trzeba także pamiętać, żeby nie uszkodzić nawierzchni świeżo położonej kostki. Na sam koniec kostkę zasypuje się piaskiem..

Dodaj komentarz

Close Menu