Czyszczenie BIK – na czym polega i ile kosztuje?

Negatywna historia w BIK jest w stanie skutecznie obniżyć szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej. Aby poprawić swoją zdolność kredytową, warto zdecydować się na czyszczenie BIK — u. Na czym ono polega?

Czym jest BIK?

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej to instytucja, z którą współpracują wszystkie działające w naszym kraju banki oraz znacząca część firm pożyczkowych. W jej bazie znajdują się informacje na temat każdego aktywnego produktu finansowego. Co ważne, dotyczy to zarówno zobowiązań spłacanych na czas, jak i przeterminowanych.

Musisz sobie zdawać sprawę z tego, że obecność w Biurze Informacji Kredytowej nie jest niczym złym. Wszystko zależy tutaj od tego, jakiego rodzaju informacje na Twój temat posiada wspomniana powyżej instytucja. Co ważne, w bazie BIK nie znajdują się dane na temat alimentów, mandatów czy rachunków telekomunikacyjnych.

Dzięki Biurze Informacji Kredytowej, banki oraz firmy pożyczkowe mogą sprawdzić, czy potencjalny klient spłacał terminowo swoje zobowiązania. Jeżeli spóźniał się on z ich regulowaniem, może to stanowić dla instytucji finansowej sygnał, że dana osoba jest niewypłacalna, a jej szanse na pozytywną decyzję kredytową są nikłe.

Czyszczenie BIK — na czym polega?

Czyszczenie BIK opiera się o usunięcie z omawianej bazy negatywnych wpisów na temat danego klienta. Na skutek tego, szanse na uzyskanie pozytywnej decyzji kredytowej znacząco wzrosną. Aby mieć pewność, że taka usługa zostanie przeprowadzona w sposób profesjonalny, a co najważniejsze — skuteczny, należy powierzyć ją sprawdzonej firmie udzielającej gwarancji zwrotu pieniędzy w przypadku niepowodzenia. Ile trzeba zapłacić za czyszczenie BIK — u? Koszt takiej usługi zależy między innymi od liczby negatywnych wpisów oraz okresu zadłużenia.

Jak usunąć negatywne wpisy z BIK?

Czyszczenie BIK — u ze znajdujących się tam negatywnych wpisów jest możliwe wyłącznie w określonych przypadkach. Jednym z nich jest sytuacja, w której upłynęło 5 lat od uregulowania kredytu, który został spłacony z opóźnieniem. Wówczas możliwe jest złożenie do Biura Informacji Kredytowej wniosku o usunięcie informacji na ten temat z bazy.

Co ważne, przez okres 5 lat takie zobowiązanie jest widoczne dla potencjalnych kredytodawców, które sprawdzają historię potencjalnego klienta w BIK.

Drugi przypadek dotyczy sytuacji, w której znajdujący się w BIK wpis jest nieprawidłowy, na przykład zobowiązanie zostało wpłacone w terminie, lecz wierzyciel na skutek pomyłki zgłosił do Biura Informacji Kredytowej informację o nieistniejącym opóźnieniu. Wówczas dłużnik musi poinformować bank lub firmę pożyczkową o błędnym wpisie. Te z kolei są zobowiązane do złożenia do BIK — u wniosku o korektę wpisu czy jego całkowite usunięcie.

Jaki jest czas trwania czyszczenia historii w Biurze Informacji Kredytowej? Gdy klient osobiście składa wniosek reklamacyjny do instytucji finansowej, ma ona 30 dni na ustosunkowanie się do niego. Po upływie tego terminu, pismo uznaje się na korzyść wnioskodawcy.

Jeżeli planujesz dostarczyć tego typu dokument pocztą, polecam wysłanie go listem poleconym z potwierdzeniem odbioru. Unikniesz w ten sposób długiego czasu oczekiwania na odbiór wniosku i zyskasz pewność, że został on doręczony.

Czyszczenie BIK cena – ile kosztuje wyczyszczenie biku

Koszt wyczyszczenia biku przez kancelarię zatrudniającą prawników jest uzależniony od ilości wpisów w bazie oraz długości opóźnień w spłatach zobowiązań.

Całkowity koszt wacha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych.

Czy można wyczyścić BIK samodzielnie?

Jak łatwo się domyśleć, nie każdy może sobie pozwolić zatrudnić prawników do wyczyszczenia danych w biku.

Więc czy można wyczyścić bik samemu?
Teoretycznie tak. W praktyce bez konkretnej wiedzy takie działania przeważnie są nieskuteczne.

Z ciekawą alternatywą wystąpiła kancelaria kredytowa https://czystybik24.pl . Swoje wieloletnie doświadczenie w pomocy w oddłużaniu, skupiła w konkretnym poradniku dotyczącym czyszczenia baz bik, big, krd i rejestru bankowego. Za 58zł dostajemy konkretne instrukcje krok po kroku jak wyczyścić bik samemu, wszystkie możliwe wzory dokumentów oraz indywidualną konsultację z doradcą.

Nie ma tańczego sposobu na skuteczne samodzielne wyczyszczenie biku.

Dodaj komentarz

Close Menu